www.GrAnIt-BoSsI.pAgE.Tl
  biografia ronaldos
 
Biografia e Ronaldos

BiBrazili ne vitin 1994 ne lojtarin 17 vjeçar qe luante per klubin Brazilian
Cruzeiro, Ronaldon e ka konsideruar si pasardhës i Peles legjendar. Ronaldo Luiz Nazaro da Lima në kampionatin e parë botërorë të mbajtur në Amerikë, ka shkuar si Pele si 17 vjeçar, edhe pse ai gjithë kohës ka qëndruar në bankinë.
Që nga ajo kohë, kariera e tij ka filluar me një shpejtësi të madhe, dhe sezonat e kaluara në PSV, Barcelonë dhe Inter i kanë sjellë atij këpucën e artë dhe një imixh të lojtarit më të mirë në botë.
Loja e tij e dobët në kampionatin botërorë në Francë ishte për të si një hyrje për vitet e ardshme.
Në pauzën ndërmjet dy kampionateve botërore 1998 dhe 2002 ai ka lujatur vetëm 66 ndeshje. Këmbën e kishte operuar disa herë, ku dhe shumica i ka prognozuar fundin e karierës së tij, mirëpo Kampionati Botërorë i vitit 2002 pa dyshim e ka dematuar këtë gjë.
Ronaldo ka lindur në vitin 1976 në Rio de Janeiro. Si 14 vjeçar ai ka luajtur në Flamengo dhe si 16 vjeçar është ftuar të luaj në Cruzeiro. Titujt të cilët i ka fituar është vështirë të numërohen: Kampionatin e Brazilit, Holandës, Spanjës, Kupën e Holandës, Kupën e Amerikës, Kupën Botërore dy herë, dy herë lojtari më i mirë i FIFA dhe një herë këpucën e artë nga UEFA. Ishte lojtari më i mirë i kampionatit botërorë.
Ai sot luan për Realin e Madridit dhe jeton me gruan, djalin Ronaldo dhe nënën Sonia. Është adhurues i madh i Formula 1 dhe mik i madh i Michael Schumacherit.
Për lëndimet e Ronaldos, Brazilianët edhe sot fajësojnë Ligën Italiane.
The last comments on this page:
Comment posted by Bixby, 07/06/2020 at 5:34pm (UTC):
is there a generic for viagra

Comment posted by Howerton, 07/07/2020 at 5:14pm (UTC):
albuterol mdi inhaler cost

Comment posted by Kelynack, 07/08/2020 at 7:15pm (UTC):
albuterol inhalation aerosol cost

Comment posted by Birmingham, 07/10/2020 at 7:24am (UTC):
where to buy an inhaler

Comment posted by Langham, 07/10/2020 at 10:27am (UTC):
cost of plaquenil hydroxychloroquine

Comment posted by McBride, 07/10/2020 at 2:19pm (UTC):
inhalers similar to ventolin

Comment posted by Uribe, 07/18/2020 at 4:13pm (UTC):
50 mg naltrexone weight loss

Comment posted by Bussau, 07/19/2020 at 5:50pm (UTC):
100mg viagra street value

Comment posted by Matters, 07/27/2020 at 2:36pm (UTC):
tylenol 3 online

Comment posted by Kisch, 07/30/2020 at 3:05am (UTC):
prednisone cost without insurance cvs

Comment posted by Mitchell, 07/30/2020 at 6:35pm (UTC):
prednisone 10mg sold over counter

Comment posted by Voigt, 07/31/2020 at 9:05am (UTC):
best online pharmacy for generic cialis

Comment posted by Saltau, 07/31/2020 at 12:39pm (UTC):
buy cialis samples pharmacy 20mg

Comment posted by Robe, 08/03/2020 at 5:41pm (UTC):
how much is hydroxychloroquine tablet

Comment posted by Gsell, 08/04/2020 at 7:22am (UTC):
chloroquine phosphate 100mg tablets price

Comment posted by Lacroix, 08/09/2020 at 10:38pm (UTC):
prednisone for dogs without an rx

Comment posted by Sinnett, 08/16/2020 at 11:07pm (UTC):
is generic albuterol inhaler available

Comment posted by Gutierrez, 08/17/2020 at 4:27am (UTC):
keflex without a doctor's prescription

Comment posted by Kershaw, 08/18/2020 at 6:41pm (UTC):
albuterol sulfate for cough

Comment posted by Courtney, 08/19/2020 at 6:26am (UTC):
can i buy hydroxychloroquine over the counter

Comment posted by Orourke, 08/19/2020 at 6:55pm (UTC):
albuterol sulfate hfa 108 generic

Comment posted by Morse, 08/20/2020 at 1:19am (UTC):
cephalexin 250 mg for humans

Comment posted by Asbury, 09/01/2020 at 6:21am (UTC):
azithromycin order online

Comment posted by Goossens, 09/07/2020 at 6:35pm (UTC):
cialis generic name

Comment posted by sunsepe, 12/21/2020 at 8:54pm (UTC):
Azithromycin Part Of Keflex Family irrilfertary [url=https://bansocialism.com/]buy cialis pills[/url] lerinvoill cialis online cheap from canada

Comment posted by sunsepe, 05/13/2021 at 8:52pm (UTC):
<a href=http://vslasixv.com/>furosemide for sale[/url]

Comment posted by GypeByday, 05/27/2021 at 8:53am (UTC):
<a href=http://fcialisj.com/>buy cialis generic online cheap[/url]

Comment posted by GypeByday, 06/13/2021 at 10:42am (UTC):
<a href=https://vslevitrav.com>generic levitra 20mg[/url]

Comment posted by GypeByday, 06/27/2021 at 4:33pm (UTC):
<a href=http://vskamagrav.com>efectos secundarios kamagra oral jelly[/url]

Comment posted by GypeByday, 07/14/2021 at 10:54am (UTC):
<a href=http://vsprednisonev.com/>nosipren prednisona</a>

Comment posted by wiftittee, 03/30/2022 at 8:02am (UTC):
[url=https://oscialipop.com]Cialis[/url] Clinical features abdominal pain fever vomiting rebound tenderness. Pharmacys Online Awmpjc <a href=https://oscialipop.com>Cialis</a> Pilis Without Prescription From India Dneboq https://oscialipop.com - purchase cialis online Overnight Delivery Valtrex Symvhd

Comment posted by Mlifnm, 05/04/2022 at 7:05pm (UTC):
viagra 100mg for sale - <a href="https://bestusasild.com/">order viagra 50mg generic</a> sildenafil for sale online

Comment posted by Csssqa, 05/06/2022 at 5:17pm (UTC):
prednisolone for sale online - <a href="https://gabapentinx.store/">neurontin 100mg pills</a> cialis 20mg over the counter

Comment posted by Arljqx, 05/11/2022 at 10:13pm (UTC):
buy sulfamethoxazole for sale - <a href="https://xsildenafil.store/">buy sildenafil 50mg generic</a> sildenafil 100mg uk

Comment posted by Ljstrj, 05/14/2022 at 4:59am (UTC):
order generic cephalexin 250mg - <a href="https://xerythromycin.store/">erythromycin 500mg usa</a> erythromycin 500mg price

Comment posted by Iejqjm, 05/19/2022 at 3:03pm (UTC):
order ceftin for sale - <a href="https://cefuroximex.store/">order ceftin for sale</a> order cialis sale

Comment posted by Pqekjd, 05/21/2022 at 2:21am (UTC):
buy ampicillin 250mg sale - <a href="https://ampicillinc.store/">order ampicillin 250mg generic</a> order cialis 20mg online

Comment posted by Txyygb, 05/24/2022 at 2:40pm (UTC):
ivermectin usa price - <a href="https://stromectolg.store/">ivermectin 3mg pills</a> vardenafil 20mg ca

Comment posted by Rrivxa, 05/26/2022 at 1:13am (UTC):
order doxycycline - <a href="https://clomidg.store/">order clomiphene online</a> order cialis generic

Comment posted by Kouwee, 05/27/2022 at 10:53pm (UTC):
cheap cialis tablets - <a href="https://erectplls.com/">generic cialis cost</a> modafinil 100mg drug

Comment posted by Wrgwlc, 05/30/2022 at 5:18pm (UTC):
amoxil 500mg us - <a href="https://azithromycpl.com/">order generic azithromycin</a> buy sildenafil generic

Comment posted by Kohinm, 06/01/2022 at 2:56am (UTC):
order prednisolone 10mg generic - <a href="https://predsolone.store/">buy prednisolone 10mg pills</a> sildenafil 50mg pills

Comment posted by Vljzys, 06/02/2022 at 7:27pm (UTC):
buy lasix 100mg without prescription - <a href="https://furosemideg.com/">furosemide 100mg generic</a> ivermectine

Comment posted by Erucsj, 06/04/2022 at 10:26am (UTC):
cost hydroxychloroquine 200mg - <a href="https://baricitinib.store/">buy baricitinib 2mg for sale</a> baricitinib 2mg without prescription

Comment posted by Cqqlfv, 06/06/2022 at 1:04am (UTC):
metformin online - <a href="https://atorvastatin.store/">atorvastatin 20mg cheap</a> order norvasc 5mg without prescription

Comment posted by Gvdibc, 06/09/2022 at 2:08am (UTC):
purchase levitra pill - <a href="https://vardenafilxp.com/">order vardenafil 20mg pill</a> order clomiphene 100mg online

Comment posted by Zsmsws, 06/15/2022 at 2:31pm (UTC):
deltasone 40mg generic - <a href="https://prednisoneix.com/">where to buy prednisone online without a script</a> order amoxicillin 500mg for sale

Comment posted by Rsijks, 06/20/2022 at 3:34am (UTC):
order sildenafil 150mg online - <a href="https://fsildenafil.store/">us pharmacy viagra</a> buy cialis 10mg online

Comment posted by Gdblmt, 06/23/2022 at 5:58am (UTC):
accutane online buy - <a href="https://rtetracycline.com/">generic tetracycline</a> cost tetracycline

Comment posted by Sqinks, 06/25/2022 at 12:01am (UTC):
cyclobenzaprine 15mg sale - <a href="https://rpropranolol.com/">buy inderal 10mg for sale</a> inderal order onlineAdd comment to this page:
Your Name:
Your message:

 
  (58)visits  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free