www.GrAnIt-BoSsI.pAgE.Tl
  biografia ronaldos
 
Biografia e Ronaldos

BiBrazili ne vitin 1994 ne lojtarin 17 vjeçar qe luante per klubin Brazilian
Cruzeiro, Ronaldon e ka konsideruar si pasardhës i Peles legjendar. Ronaldo Luiz Nazaro da Lima në kampionatin e parë botërorë të mbajtur në Amerikë, ka shkuar si Pele si 17 vjeçar, edhe pse ai gjithë kohës ka qëndruar në bankinë.
Që nga ajo kohë, kariera e tij ka filluar me një shpejtësi të madhe, dhe sezonat e kaluara në PSV, Barcelonë dhe Inter i kanë sjellë atij këpucën e artë dhe një imixh të lojtarit më të mirë në botë.
Loja e tij e dobët në kampionatin botërorë në Francë ishte për të si një hyrje për vitet e ardshme.
Në pauzën ndërmjet dy kampionateve botërore 1998 dhe 2002 ai ka lujatur vetëm 66 ndeshje. Këmbën e kishte operuar disa herë, ku dhe shumica i ka prognozuar fundin e karierës së tij, mirëpo Kampionati Botërorë i vitit 2002 pa dyshim e ka dematuar këtë gjë.
Ronaldo ka lindur në vitin 1976 në Rio de Janeiro. Si 14 vjeçar ai ka luajtur në Flamengo dhe si 16 vjeçar është ftuar të luaj në Cruzeiro. Titujt të cilët i ka fituar është vështirë të numërohen: Kampionatin e Brazilit, Holandës, Spanjës, Kupën e Holandës, Kupën e Amerikës, Kupën Botërore dy herë, dy herë lojtari më i mirë i FIFA dhe një herë këpucën e artë nga UEFA. Ishte lojtari më i mirë i kampionatit botërorë.
Ai sot luan për Realin e Madridit dhe jeton me gruan, djalin Ronaldo dhe nënën Sonia. Është adhurues i madh i Formula 1 dhe mik i madh i Michael Schumacherit.
Për lëndimet e Ronaldos, Brazilianët edhe sot fajësojnë Ligën Italiane.
The last comments on this page:
Comment posted by Orourke, 08/19/2020 at 6:55pm (UTC):
albuterol sulfate hfa 108 generic

Comment posted by Morse, 08/20/2020 at 1:19am (UTC):
cephalexin 250 mg for humans

Comment posted by Asbury, 09/01/2020 at 6:21am (UTC):
azithromycin order online

Comment posted by Goossens, 09/07/2020 at 6:35pm (UTC):
cialis generic name

Comment posted by sunsepe, 12/21/2020 at 8:54pm (UTC):
Azithromycin Part Of Keflex Family irrilfertary [url=https://bansocialism.com/]buy cialis pills[/url] lerinvoill cialis online cheap from canada

Comment posted by sunsepe, 05/13/2021 at 8:52pm (UTC):
<a href=http://vslasixv.com/>furosemide for sale[/url]

Comment posted by GypeByday, 05/27/2021 at 8:53am (UTC):
<a href=http://fcialisj.com/>buy cialis generic online cheap[/url]

Comment posted by GypeByday, 06/13/2021 at 10:42am (UTC):
<a href=https://vslevitrav.com>generic levitra 20mg[/url]

Comment posted by GypeByday, 06/27/2021 at 4:33pm (UTC):
<a href=http://vskamagrav.com>efectos secundarios kamagra oral jelly[/url]

Comment posted by GypeByday, 07/14/2021 at 10:54am (UTC):
<a href=http://vsprednisonev.com/>nosipren prednisona</a>

Comment posted by wiftittee, 03/30/2022 at 8:02am (UTC):
[url=https://oscialipop.com]Cialis[/url] Clinical features abdominal pain fever vomiting rebound tenderness. Pharmacys Online Awmpjc <a href=https://oscialipop.com>Cialis</a> Pilis Without Prescription From India Dneboq https://oscialipop.com - purchase cialis online Overnight Delivery Valtrex Symvhd

Comment posted by Mlifnm, 05/04/2022 at 7:05pm (UTC):
viagra 100mg for sale - <a href="https://bestusasild.com/">order viagra 50mg generic</a> sildenafil for sale online

Comment posted by Csssqa, 05/06/2022 at 5:17pm (UTC):
prednisolone for sale online - <a href="https://gabapentinx.store/">neurontin 100mg pills</a> cialis 20mg over the counter

Comment posted by Arljqx, 05/11/2022 at 10:13pm (UTC):
buy sulfamethoxazole for sale - <a href="https://xsildenafil.store/">buy sildenafil 50mg generic</a> sildenafil 100mg uk

Comment posted by Ljstrj, 05/14/2022 at 4:59am (UTC):
order generic cephalexin 250mg - <a href="https://xerythromycin.store/">erythromycin 500mg usa</a> erythromycin 500mg price

Comment posted by Iejqjm, 05/19/2022 at 3:03pm (UTC):
order ceftin for sale - <a href="https://cefuroximex.store/">order ceftin for sale</a> order cialis sale

Comment posted by Pqekjd, 05/21/2022 at 2:21am (UTC):
buy ampicillin 250mg sale - <a href="https://ampicillinc.store/">order ampicillin 250mg generic</a> order cialis 20mg online

Comment posted by Txyygb, 05/24/2022 at 2:40pm (UTC):
ivermectin usa price - <a href="https://stromectolg.store/">ivermectin 3mg pills</a> vardenafil 20mg ca

Comment posted by Rrivxa, 05/26/2022 at 1:13am (UTC):
order doxycycline - <a href="https://clomidg.store/">order clomiphene online</a> order cialis generic

Comment posted by Kouwee, 05/27/2022 at 10:53pm (UTC):
cheap cialis tablets - <a href="https://erectplls.com/">generic cialis cost</a> modafinil 100mg drug

Comment posted by Wrgwlc, 05/30/2022 at 5:18pm (UTC):
amoxil 500mg us - <a href="https://azithromycpl.com/">order generic azithromycin</a> buy sildenafil generic

Comment posted by Kohinm, 06/01/2022 at 2:56am (UTC):
order prednisolone 10mg generic - <a href="https://predsolone.store/">buy prednisolone 10mg pills</a> sildenafil 50mg pills

Comment posted by Vljzys, 06/02/2022 at 7:27pm (UTC):
buy lasix 100mg without prescription - <a href="https://furosemideg.com/">furosemide 100mg generic</a> ivermectine

Comment posted by Erucsj, 06/04/2022 at 10:26am (UTC):
cost hydroxychloroquine 200mg - <a href="https://baricitinib.store/">buy baricitinib 2mg for sale</a> baricitinib 2mg without prescription

Comment posted by Cqqlfv, 06/06/2022 at 1:04am (UTC):
metformin online - <a href="https://atorvastatin.store/">atorvastatin 20mg cheap</a> order norvasc 5mg without prescription

Comment posted by Gvdibc, 06/09/2022 at 2:08am (UTC):
purchase levitra pill - <a href="https://vardenafilxp.com/">order vardenafil 20mg pill</a> order clomiphene 100mg online

Comment posted by Zsmsws, 06/15/2022 at 2:31pm (UTC):
deltasone 40mg generic - <a href="https://prednisoneix.com/">where to buy prednisone online without a script</a> order amoxicillin 500mg for sale

Comment posted by Rsijks, 06/20/2022 at 3:34am (UTC):
order sildenafil 150mg online - <a href="https://fsildenafil.store/">us pharmacy viagra</a> buy cialis 10mg online

Comment posted by Gdblmt, 06/23/2022 at 5:58am (UTC):
accutane online buy - <a href="https://rtetracycline.com/">generic tetracycline</a> cost tetracycline

Comment posted by Sqinks, 06/25/2022 at 12:01am (UTC):
cyclobenzaprine 15mg sale - <a href="https://rpropranolol.com/">buy inderal 10mg for sale</a> inderal order online

Comment posted by Sweasse, 10/21/2022 at 10:00pm (UTC):
Both TC and live imaging techniques generate a large number of images in order to create a 3 D volume or time series dataset <a href=http://bestcialis20mg.com/>cheapest cialis online</a>

Comment posted by Offerty, 11/28/2022 at 5:17pm (UTC):
What is Clomiphene Citrate Clomid <a href=https://bestcialis20mg.com/>buy cialis 5mg daily use</a>

Comment posted by InsunnY, 12/11/2022 at 9:28pm (UTC):
<a href=http://bestcialis20mg.com/>cialis 40 mg</a> PMC free article PMC2374536 PubMed 10883662

Comment posted by Ernasticors, 08/06/2023 at 4:45am (UTC):

Regards, Excellent information!
cheap essay writing <a href=https://essayservicehelp.com/>custom writing service</a> buy essay writing service

Comment posted by HectorJeado, 08/08/2023 at 8:37pm (UTC):

Beneficial postings. Cheers.
essay writing courses online free <a href="https://essayservicehelp.com/">google review writing service</a> executive cv writing service reviews

Comment posted by HectorJeado, 08/19/2023 at 11:18am (UTC):

Lovely postings, Regards.
richardson writing service <a href=https://payforanessaysonline.com/>just buy essay</a> buyessay uk <a href=https://buycheapessaysonline.com/>pay for my essay</a> pay for essay how to start a writing service <a href=https://dissertationwritingtops.com/>dissertation abstract</a> phd writing online <a href=https://helpwritingdissertation.com/>dissertation consulting</a> help with writing a dissertation

Comment posted by HectorJeado, 08/20/2023 at 9:48am (UTC):

Thanks a lot. Wonderful stuff!
case study paper writing service <a href=https://writinganessaycollegeservice.com/>cheap assignment writing service</a> personal essay writing service <a href=https://essayservicehelp.com/>cv and linkedin writing service</a> customer service email writing examples personal essay writing service <a href=https://dissertationwritingtops.com/>concept paper for dissertation</a> dissertation writing company <a href=https://helpwritingdissertation.com/>dissertation proposal</a> dissertation proposal help

Comment posted by HectorJeado, 08/21/2023 at 8:34am (UTC):

Regards, Quite a lot of advice.
writing an argumentative essay <a href=https://writingpaperforme.com/>paper write</a> write my paper now <a href=https://custompaperwritersservices.com/>paper writer website</a> hire research paper writers paper writing services for college students <a href=https://writinganessaycollegeservice.com/>college essay writing services</a> smart essay writing service reviews <a href=https://essayservicehelp.com/>content writing service in bangladesh</a> research paper essay writing service

Comment posted by HectorJeado, 08/22/2023 at 8:11pm (UTC):

Regards, Very good stuff.
online writing evaluation service <a href="https://writingpaperforme.com/">research paper writers</a> will you write my paper for me <a href="https://custompaperwritersservices.com/">pay to write paper</a> best research paper writers fast writing service <a href="https://argumentativethesis.com/">thesis writing tips</a> general thesis <a href="https://bestmasterthesiswritingservice.com/">restating a thesis</a> thesis map

Comment posted by HectorJeado, 08/23/2023 at 4:54am (UTC):

Kudos! Valuable stuff!
high quality custom essay writing service <a href=https://hireawriterforanessay.com/>write a essay for me</a> cheap essay writer online <a href=https://theessayswriters.com/>website that writes essays for you</a> relationship between reader and writer essay wikipedia writing service <a href=https://argumentativethesis.com/>thesis sentence</a> thesis writer online <a href=https://bestmasterthesiswritingservice.com/>writing thesis</a> thesis proposal writing service

Comment posted by HectorJeado, 08/24/2023 at 3:28am (UTC):
You actually mentioned it terrifically!
essay writing service 3 hours <a href=https://essayssolution.com/>who can write a cover letter for me</a> what should i do my persuasive essay on <a href=https://cheapessaywriteronlineservices.com/>can you write my essay</a> write in cursive for me monster resume writing service cost <a href=https://studentessaywriting.com/>custom essay writing service</a> writing help service <a href=https://essaywritingserviceahrefs.com/>ucas personal statement writing service uk</a> marketing dissertation writing service

Comment posted by HectorJeado, 08/25/2023 at 1:52am (UTC):

Fine postings. Thanks!
resume and cover letter writing service <a href=https://hireawriterforanessay.com/>essay help writer</a> write my essay for <a href=https://theessayswriters.com/>best essay writer</a> where can i write my essay best paper writing service reddit <a href=https://topswritingservices.com/>writing essay services</a> best cv writing service 2020 <a href=https://essaywriting4you.com/>essay writing service blog</a> job description writing service

Comment posted by HectorJeado, 08/28/2023 at 6:11am (UTC):

Really a lot of terrific facts.
best law essay writing service uk <a href=https://dissertationwritingtops.com/>dissertation help</a> dissertation interview transcription service <a href=https://helpwritingdissertation.com/>define dissertation</a> custom dissertation service service essay <a href=https://ouressays.com/>legit research paper writing services</a> custom college term papers <a href=https://researchpaperwriterservices.com/>college research paper writing service</a> help on writing a research paper

Comment posted by HectorJeado, 08/28/2023 at 5:11pm (UTC):

Regards. Useful stuff.
last minute paper writing service <a href="https://argumentativethesis.com/">writing a thesis statement</a> thesis statements for essays <a href="https://bestmasterthesiswritingservice.com/">thesis statement about community service</a> stanford phd thesis low price essay writing service <a href="https://domyhomeworkformecheap.com/">can you do my homework</a> show me how to do my math homework <a href="https://domycollegehomeworkforme.com/">my teenager refuses to do homework</a> didn t do my homework

Comment posted by HectorJeado, 09/01/2023 at 12:21am (UTC):

Thank you! Loads of posts.
perfect essay writing service <a href=https://writingpaperforme.com/>write paper for me</a> write my research paper for me <a href=https://custompaperwritersservices.com/>how to write an analysis paper</a> essay writer no plagiarism truth about essay writing services <a href=https://dissertationwritingtops.com/>cheap dissertations</a> need help writing a dissertation <a href=https://helpwritingdissertation.com/>pay for dissertation uk</a> writing a dissertation

Comment posted by HectorJeado, 09/01/2023 at 5:55pm (UTC):

Position nicely utilized.!
expert cv writing service <a href="https://topswritingservices.com/">which essay writing service is the best</a> ucas personal statement writing service <a href="https://essaywriting4you.com/">cheap assignment writing service</a> writing an argumentative essay afl writing service amibroker <a href="https://domyhomeworkformecheap.com/">how do you say do my homework in spanish</a> motivate me to do my homework <a href="https://domycollegehomeworkforme.com/">who can do my homework for me</a> why am i so unmotivated to do my homework

Comment posted by HectorJeado, 09/07/2023 at 2:36pm (UTC):

Nicely put. Many thanks.
barclays additions plus will writing service <a href="https://essayssolution.com/">business essay writer</a> pay to do my essay <a href="https://cheapessaywriteronlineservices.com/">write essays for you</a> who can write a cover letter for me writing a business plan service <a href="https://essayssolution.com/">pay someone to do my essay</a> can someone write me an essay for free <a href="https://cheapessaywriteronlineservices.com/">do essays for me</a> i need someone to write a letter for me

Comment posted by HectorJeado, 09/08/2023 at 2:56am (UTC):

This is nicely put. .
job description writing service <a href=https://phdthesisdissertation.com/>best dissertation writing service review</a> writing phd proposal <a href=https://writeadissertation.com/>dissertation writing services</a> buy dissertation paper best university essay writing service <a href=https://customthesiswritingservice.com/>define thesis</a> thesis statement for personal narrative <a href=https://writingthesistops.com/>thesis statements</a> nursing thesis statements

Comment posted by HectorJeado, 09/08/2023 at 10:52pm (UTC):

Awesome postings. Thanks a lot.
essay writing techniques <a href="https://essaytyperhelp.com/">help to write an essay</a> assignment essay help <a href="https://helptowriteanessay.com/">essays writing help</a> essay introduction help writing essay meme <a href="https://essaypromaster.com/">custom paper writer</a> paper writer service <a href="https://paperwritingservicecheap.com/">research paper writers</a> i need a paper written for me

Comment posted by HectorJeado, 09/10/2023 at 5:56am (UTC):

Thanks, Great stuff!
essay writing contest <a href="https://phdthesisdissertation.com/">write my dissertation for me</a> writing phd proposal <a href="https://writeadissertation.com/">proposal for phd</a> dissertation discussion help will writing service surrey <a href="https://dissertationwritingtops.com/">cheap dissertation writing uk</a> dissertation experts <a href="https://helpwritingdissertation.com/">dissertation proposal abstract</a> dissertationsAdd comment to this page:
Your Name:
Your message:

 
  (58)visits  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free